V oblasti vytápění domů a bytů je v současné době na vzestupu možnost vytápění od podlahy. Podlahové topení nahrazuje běžný způsob vytápění radiátory a je vhodný jak pro rodinné domy, tak pro administrativní budovy, historické objekty či průmyslové budovy. Podlahové topení lze využít jako jediného zdroje tepla, nebo jej můžete zkombinovat s klasickým topením radiátorovým.

Pro podlahové topení může být použita jakákoliv podlahová krytina. Můžete si tedy zvolit PVC, koberec, plovoucí podlahu či dlažbu dle svého vkusu. Omezením pro podlahovou krytinu je maximální tepelný odpor R < 0,15m2 K/W. Dále je dobré i ověřit, zda výrobce podlahové krytiny povoluje použití pro tento druh vytápění. Podle toho jaký druh si zvolíte, bude probíhat i výpočet podlahového topení.

Pořizovací náklady na podlahové topení jsou srovnatelné s klasickým radiátorovým systémem vytápění. Úspora bude citelná až ve výsledku, kdy podlahovým topením snížíte celkové náklady na vytápění asi o 10 až 15 %.

Ideálním zdrojem pro podlahové vytápění jsou kotle - plynové kondenzační, elektrokotle, tepelná čerpadla s plynulou regulací výkonu.